top of page

Оздоровлення дітей в Катеринопільському центрі розвитку дитини «Сонечко»

До змісту роботи з оздоровлення та фізичного вихо­вання дітей входять загартовуючі та профілактичні за­ходи — їм відводиться важлива роль у роботі з дітьми. Система оздоровчих заходів та методика їх проведення подаються у спеціальній схе­мі, яку складають на рік для кожної вікової групи вихователь-методист та сестра медична старша. Значна увага приділяється проведенню профілактичних заходів щодо попередження захворювань серед вихованців та працівників закладу  дошкільної освіти гострими респіраторними вірусними інфекціями у зимовий період відповідно плану . А саме:                                                                                       

-  вживання трав᾽яного чаю із відварів трав  (ромашка, меліса, м'яти) щоденно упродовж трьох тижнів;

- приготування бутербродів  з часником та цибулею:  «Мітелочка»,  «Сонечко» (до першої страви під час обіду) – 2 рази в тиждень протягом місяця.

 Про проведення заходів вихователі відмічають у журналі відвідування дітей та календарному плануванні освітньої діяльності (щомісяця).

Для забезпечення оптимального рухового режиму щоденно відводиться достатньо часу на різні види рухової активності дітей (ранкова гімнастика, фізкультурні, музичні, хореографічні заняття, фізкультхвилинки, рухливі ігри.

З метою зберегти і зміцнити здоров’я дітей у групі проводять ранкову гімнастику, загартувальні (повсякденні, спеціальні, спеціальні лікувально-профілактичні процедури: фітотерапія за графіком проведення,  згодою батьків), гімнастику пробудження. У  групових осередках створено осередки фізкультурно-оздоровлювальної активності: гімнастична стінка, драбинка, гімнастична лава, куби, м’ячі, обручі, «доріжка здоров’я», фітоподушки тощо.

Створити точковий рисунок_edited_edited.jpg

Для активізації рухового режиму педагоги закладу використовують емоційно насичені засоби, а саме: гімнастика пробудження під класичну музику, заняття з хореографії (1 раз на тиждень – середній, старший дошкільний вік), фізкультурні розваги, музично–хореографічні свята, самодіяльні дитячі концерти, які включають музично–ритмічні рухи, вправи на релаксацію м’язів тіла у формі дитячої танцювальної імпровізації під спокійну музику.

У спортивному залі, на спортивному майданчику вихователі організовують проведення різних видів фізкультурних занять (сюжетні, ігрові), щоденно - ранкова гімнастика. Педагоги вміло впроваджують на своїх заняттях нетрадиційні підходи до системи фізкультурно-оздоровчої роботи. У структурі заняття є  масаж, самомасаж, дихальні вправи, корегувальна гімнастика, практикують проведення оздоровчих прогулянок для дітей. В обов’язковому порядку застосовуються здоров’язберігаючі технології.

В освітній діяльності широко ви­користовуються інноваційні технології, які сприяють не лише максимальному розвитку фізичного тіла дошкільнят, а й розвитку їхньої психіки, формуванню духовності, навичок компетентності. Це альтернативні ав­торські програми з нетрадиційними підходами до пи­тань фізичного виховання, які істотно збагачують освітній процес. Ігри – медитації, релаксаційні хвилинки, хвилинки емоційного спрямування, ранкове коло під час яких діти вчаться імпровізувати, фантазувати, виконувати за вказівкою вихователя різноманітні творчі завдання.

р_edited.jpg

Як показала практика, досить ефективним є впровадження у процес життєдіяльності дитини оздоровчих технологій терапевтичного спрямування, до яких відносяться  нетрадиційні форми оздоровлення.  Їх на сьогодні дуже багато. Та найбільше  педагоги застосовують пісочну терапію, сміхотерапію, кольоротерапію, ароматерапію, фітотерапію, які гармонійно поєднуються між собою і несуть неповторне цілюще спрямування на дитячий організм. Формуванню емоційного благополуччя, збереженню психічного здоров’я, корекції  і попередження емоційних розладнань у дітей, оволодіння навичками дрібної моторики рук має впровадження в освітній процес проведення корекційних технологій, які мають ефективний комплексний вплив на формування здоров’я дошкільників: психогімнастика, пальчикова гімнастика, дихальна гімнастика. Педагоги використовують їх у різних організаційних  формах роботи, у повсякденні, інтегруючи їх у різні види діяльності.

  Слід визначити організацію проведення заходів, спрямованих на реалізацію завдань, висвітлених у річному плані роботи ЗДО щодо формування здорового способу життя, бережливого ставлення кожної дитини до власного здоров׳я. Питання захворюваності, відвідування  дітей розглядаються на педагогічній раді, нараді при директору, Раді закладу, батьківських зборах, де аналізувалися показники захворювання  та відвідування, розроблялися заходи щодо їх покращення.

л_edited.jpg

Педагоги власноруч виготовляють безліч обладнання для роботи з оздоровлення, профілактики плоскостопості, «доріжки здоров´я», яке вони використовують під час проведення «Хвилинок-здоровинок» та інших оздоровчо-профілактичних заходів. З метою попередження та профілактики плоскостопості педагогами  здійснюється робота за методикою кінезорефлексотерапії. Суть цієї методики полягає в зміцненні та поліпшенні здоров'я дітей за допомогою активних точок, які знаходяться на поверхні стопи. Це ходьба босоніж по спеціально обладнаній кінезорефлекторнотерапевтичній доріжці, створеній за принципом поступового збільшення жорсткості покриття.

Турботу про здоров’я дитини, потребу формувати в неї мотивацію до здорового способу життя відбито у багатьох офіційних документах та програмах. Так, у Конституції України (ст.49), Закону України «Про дошкільну освіту» окреслено обов’язки держави щодо піклування про збереження та зміцнення здоров’я дітей дошкільного віку, забезпечення їхнього психічного та фізичного розвитку. Базовий компонент дошкільної освіти, чинні програми чітко визначають проблему здоров’я як один із найголовніших складників цілісного розвитку дошкільнят.

В теперішній час батьків та педагогів перш за все непокоїть питання як саме укріпити здоров’я дітей. Ми всі добре знаємо, що здоров’я кожної людини повинно бути суто особливою справою. Медицина безумовно, займається цим питанням, але в той момент, коли людина захворіла. Кажуть, що людина — коваль свого щастя, а значить вона повинна бути ковалем свого здоров’я. Тому у дитини з дня її народження потрібно формувати навички бережливого відношення до свого здоров’я.

         Отже, зміцнення здоров’я, досягнення повноцінного фізичного розвитку малят, оздоровче спрямування освітнього процесу та лікувально – профілактичні заходи складають зміст роботи закладу дошкільної освіти по роботі щодо зниження захворюваності.

Зниження захворюваності – результат копіткої роботи колективу, зокрема це :

     - оздоровче спрямування освітнього процесу;

- лікувально - профілактична робота;

    - сприятливі психологічні умови, психокорекція;

    - організація раціонального харчування;

    - додержання гігієнічних норм і правил;

    - фізіологічно доцільний режим дня;

    -  щеплення дітей;

    - валеологічна освіта дошкільників;

    - індивідуалізація занять з фізичного виховання;

    - медико – педагогічний контроль за заняттями з фізичної культури;

    - організація роз'яснювальної роботи з батьками.

     Одним із основних засобів підвищення неспецифічного захисту організму є загартування. В літній період – повітряні, сонячні ванни; в зимовий період – після денного сну проводиться загартування повітрям різної температури. Діти виконують легку гімнастику в спальних кімнатах. Значна увага приділяється проведенню загартувальних процедур:

  • ходьба по сольовій доріжці;

  • контрастне обливання стоп;

  • вологе обтирання;

  • умивання прохолодною водою.

          До комплексу заходів лікувально - профілактичного та оздоровчого напрямів відносяться також проведення дихальної гімнастики за А. Стрельниковою, гімнастики для очей.

Одним з завдань є забезпечення психологічного комфорту, який сприяє душевному здоров’ю, забезпечує духовне благополуччя дошкiльнят. А психологiчний комфорт, в свою чергу, допомагає поставити освітній процес на глибоку психологiчну основу, органiчно поєднати формуючий вплив дорослого на дитину з урахуванням й природних нахилiв i здiбностей. Необхiдний психологічний клiмат забезпечується повсякденною роботою, яка проводиться працівниками кожної групи. Стан психологiчного комфорту є необхiдною умовою ефектного особистісного розвитку дошкiльнят. Перебування дитини у емоцiйному комфортi позитивно впливає на всi сфери життєдiяльностi. Дитина працездатна, кмiтлива, посилюєгься її активнiсть. Тому, вихователі  постiйно дбають про створення умов для нормального емоцiйного розвитку. Протягом дня проводять з дітьми «хвилинки здоров’я», які включають в себе не тільки укріплення фізичного здоров’я, але й душевного стану. Під час таких хвилинок проводяться психогімнастика, етюди, пальчикова гімнастика, дихальна гімнастика.

Один раз на рік організовується поглиблений огляд дітей лікарями-спеціалістами. Старша медсестра веде спостереження і облік фізіологічного розвитку дітей всіх вікових груп. Медична сестра постійно веде моніторинг захворювання дітей.

 

Оздоровче спрямування освітнього процесу та оздоровчо - профілактичні заходи складають зміст роботи в ЗДО по оздоровленню дітей.

Профілактичні та оздоровчі заходи

bottom of page