Організація харчування
у Катеринопільському центрі розвитку дитини «Сонечко»
Одне з головних завдань закладу дошкільної освіти – забезпечення права кожної дитини на охорону її життя і здоров’я.
Харчування є одним з найважливіших факторів, що визначає здоров’я дітей, сприяє профілактиці захворювань, підвищенню працездатності та успішності, фізичному і розумовому розвитку, створює умови для адаптації підростаючого покоління до навколишнього середовища. Правильно організоване харчування забезпечує організм всіма необхідними йому харчовими речовинами (білками, жирами, вуглеводами, вітамінами і мінеральними солями). Основним принципом харчування дошкільнят є максимальна різноманітність харчових раціонів, яке досягається шляхом використання достатнього асортименту продуктів і різних способів обробки.
У Катеринопільському центрі розвитку дитини «Сонечко» харчування дітей здійснюється відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту", Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 №305, наказів Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України, рішень Засновника чи уповноваженого ним органу. У закладі встановлено доцільний режим харчування, наявні меню-вивіски про денне меню, об'єм страв для дітей раннього та дошкільного віку, графіки видачі їжі, добові проби, призначено відповідальних осіб за організацію харчування, ведеться контроль за дотриманням правил організації харчування з боку медперсоналу та адміністрації. Відповідно до штатного розпису заклад повністю укомплектовано працівниками, які забезпечують організацію харчування дітей: кухар – 2, підсобний робітник – 1.
Харчоблок складається з цеху холодної обробки продуктів, гарячого цеху з приготування страв; комори сухих продуктів, комори для овочів, коридору та кімнати для персоналу, де зберігається чистий спецодяг для працівників харчоблоку. Приміщення харчоблоку розміщене на першому поверсі з виходом назовні. Комора для овочів та комора сухих продуктів ізольовані від кухні. Миття кухонного посуду, первинної обробки овочів відділені перегородками. Харчоблок забезпечений гарячою проточною водою, в робочому стані вентиляційна система.
На харчоблоці наявне обладнання: дві електричні плити, електросковорода, електроводонагрівач, електром'ясорубка, два холодильника та три морозильні камери для зберігання м'ясних, рибних та молочних продуктів. В наявності асортимент круп, цукор, борошно, масло вершкове, овочі, м’ясні та молочні продукти, соки тощо. Всі продукти харчування, що надходять, відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість. Зберігаються продуктихарчування в спеціально облаштованій коморі, овочесховищі, холодильниках, де забезпечено дотримання санітарних норм, в тому числі товарне сусідство, температурний режим тощо. Дані про безпечність якості продуктів та термін їх реалізації систематично фіксується в Журналі бракеражу сирої продукції. Облік продовольчої сировини фіксується в Книгах складського обліку продуктів.
У закладі організовано триразовий режим харчування та забезпечено оптимальний питний режим для дітей.
Для забезпечення безперебійного постачання продуктів харчування у ЗДО у січні проводеяться закупівлі продуктів харчування через електронну систему «Прозорро» та укладаються договори на постачання продуктів харчування з переможцями торгів У кожного постачальника наявний експлуатаційний дозвіл на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини.
Постачання продуктів харчування та продовольчої сировини здійснювалося у централізованому порядку у відповідності до заявок. Приймання товару проводилося відповідно товаросупровідних документів (накладних) та документів, що посвідчують якість продукції (сертифікат відповідності, посвідчення про якість). Комірник здійснює облік всіх продуктів харчування та продовольчої сировини у книзі складського обліку, списуючи при видачі з комори по меню-розкладці, дотримувалась вимог санітарного законодавства при їх зберіганні; умов транспортування. Бракеражна комісія закладу здійснює щомісячний контроль за організацією роботи харчоблоку, забезпеченням раціональним харчуванням дітей.
Під час здійснення заходів з організації харчування здобувачів освіти неухильно у ЗДО забезпечується дотримання вимог законодавства з питань організації харчування. Встановлений у закладі дошкільної освіти триразовий режим харчування дітей та забезпечено оптимальний питний режим для дітей. Подають їжу у суворо визначений час:
Сніданок – до 9.00 годин
Обід – з 12.00 до 13.00 годин
Вечеря - з 16.00 до 16.50 годин, щоденно.
У закладі дошкільної освіти організовано збалансоване харчування відповідно з натуральними нормами. У повсякденний раціон включені основні групи продуктів: м’ясо, риба, молоко, яйця, овочі, цукор, хліб, крупи та інші.
Позитивно визначається складання щоденного меню-розкладу відповідно до примірного чотиритижневого меню на весняний, літній,осінній, зимовий періоди, погоджених заступником начальника управління- начальником відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Звенигородського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області з урахуванням технологічної документації на страви та вироби. Вжито заходів щодо розширення асортименту страв та приведення їх у відповідність до нових норм харчування. Наявні технологічні картки приготування страв. Працівники харчоблоку готують страви відповідно до технологічних карток, меню-розкладу, дотримуючись технологій приготування страв. Закладка продуктів у котел здійснювалась у присутності медичного працівника. Кожного дня за 30хв до роздачі їжі сестра медична старша оцінює якість її приготування. Для профілактики простудних та інфекційних захворювань в раціоні дітей присутні цибуля та часник.
Видача готових страв на групи здійснюється відповідно до графіка видачі їжі. Помічники вихователів дотримуються санітарних правил при отриманні їжі з харчоблоку: їжу отримували у промаркованому посуді, у спецодязі.
Сестрою медичною старшою щодня забезпечується розміщення щоденного меню із зазначенням виходу кожної страви поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку та в груповій спільноті «Здоров'ятко» мобільного додатку «Вайбер».
На виконання закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” наказу Мінагрополітики України від 01.10.2012 №590 “Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) ” з метою запровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР та ідентифікації небезпечних факторів і заходів контролю, що важливі для безпечності харчових продуктів, запобігання харчових отруєнь дітей та виконання санітарно-гігієнічних правил у закладі впроваджена схема виробничого контролю, заснована на принципах системи НАССР. Організована робота щодо безпечності харчових продуктів у відповідності Методичних постанов щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках в закладах освіти, затверджених наказом Мінекономіки від 17.11.2020 №2347. На якість роботи щодо виконання програм-передумов системи НАССР позитивно впливає навчання членів робочої групи та персоналу із реєстрацією у журналі навчання працівників за підписом працівників; за складеним графіком проводилось навчання персоналу, який здійснює поводження з харчовими продуктами, миття та дезінфекцію щодо методів ефективного прибирання, зберігання та належного використання мийних засобів (помічників вихователя, кухонного робітника, прибиральника службових приміщень).
З метою контролю та координації управлінської діяльності з питань організації харчування дітей, покращення харчування дітей проводяться перевірки. Результати контролю за станом харчування фіксуються у ділових щоденниках аналізу директора та сестри медичної старшої; складено картки контролю, картки обліку коригувальних дій, проведено моніторинг (періодичний), моніторинг ККТ (приймання продуктів харчування), оформлено протоколи моніторингу. Відповідно до схваленого плану проведення верифікації з метою встановлення правильності та ефективності системи НАССР забезпечено проведення верифікації з використанням методів здійснення верифікації та періодичності проведення (1 раз на рік) з складанням верифікаційного звіту «Виконання програм-передумов у ЗДО».
Вихователями приділяється належна увага вихованню культурно-гігієнічних навичокпід час вживання їжі, починаючи з раннього віку. За дітьми в групах закріплене постійне місце за столом – розмір стола та стільця підібрані відповідно до зросту дітей. Перед кожним прийомом їжі стіл сервірують згідно меню. З двохрічного віку вихователі привчають дітей користуватись серветкою, у групах старшого дошкільного віку оформлені куточки чергових, які естетично оформлені, наявний санітарний одяг (фартушки, ковпаки, косинки). У групах дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, правильно сидіти, користуватись столовими приборами (згідно з вимогами навчальної програми).
Згідно з рішенням сесії Катеринопільської селищної ради від 07.12.2023 №36-24/VІІІ «Про встановлення вартості харчування та розмірів плати за харчування дітей у закладах освіти комунальної власності Катеринопільської селищної територіальної громади » з 01січня 2024 року встановлена батьківська плата за харчування дітей вікових груп (1—4 роки; від 4 до 6 (7) років) у розмірі 40% від вартості харчування в день. Батьки сплачують за харчування дитини лише у дні відвідування нею ЗДО.
Відповідно до Програми організації харчування дітей в закладах освіти Катеринопільської територіальної громади на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням селищної ради від 23.12.2020 №2-11/VІІІ (зі змінами внесеними рішенням сесії селищної ради від 25.05.2022 №21-18/VІІІ та від 20.10.2023№35-2/VІІІ) з січня 2024 року звільняються від плати за харчування батьки здобувачів дошкільної освіти пільгових категорій:
- дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону Украхни «Про державну соціальну малозабезпеченим сім'ям»;
- дітям із сімей, які мають трьох і більше дітей 18 років (дітей з багатодітних сімей);
- дітей хворих на цукровий діабет першого типу, муковісцидоз, ревматоїдний поліартрит, глікогенез VІ типу, Код В 23.1;
- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях;
- дітей, батьків учасників бойових дій;
- дітей-переселенців з Автономної Республіки Крим зони операції об'єднаних сил;
- дітей з числа внутрішньо переміщених осіб;
- дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
- дітей, батьки яких є військовослужбовцями та беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв´язку з військовою агресією російської федерації проти України;
- дітей-напівсиріт.
Звільнення батьків від плати за харчування дітей у закладі дошкільної освіти проводиться шорічно і може переглядатися на протязі року щоквартально та запроваджується в місячний термін після подання необхідних документів, що підтверджують право на пільгу.
Основні зміни щодо норм харчування в закладах освіти
-
Обмежили кількість солі та цукру, жирів рослинного і тваринного походження.
-
Зменшили кількість споживання хліба та картоплі.
-
Не включили ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодово-овочеві консерви.
-
Збільшили кількість споживання молока, кисло-молочних продуктів, м’яса та риби.
-
Вилучили таблицю заміни харчових продуктів.